K financování vlastního bydlení je nejlepší hypotéka. No jo, jenže která? Bankovní i nebankovní společnosti totiž nemají v portfoliu jen jeden hypoteční produkt ale hned několik. V složité síti úvěrů může být občas obtížné se vyznat, pojďme si tedy společně představit ty dva nejdůležitější. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a k čemu jsou dobré?
Účelovost
Pokud by bylo možné vypíchnout pouze jeden rozdíl, dozajista by to byla právě účelovost. Zatímco hypoteční úvěr na bydlení je účelový produkt a jeho podmínky jsou do značné míry ovlivněny bankou, americká hypotéka je mnohem benevolentnější.
V případě hypotéky na bydlení je potřeba dokládat veškeré výdaje spojené s financováním bydlení, což může pro mnohé představovat složité a zbytečné papírování. Oproti tomu peníze z americké hypotéky je možné čerpat na cokoliv – studium v zahraničí, cestování nebo již zmíněné bydlení.
Úroková sazba
Účelové úvěry nabízí výhodné úrokové sazby, jinak tomu není ani v případě hypotéky. Ta v současnosti nabízí nejvýhodnější podmínky, co se roční úrokové sazby týče. Výhodná úroková sazba je zapříčiněna i zástavou nemovitostí. Úvěr v takovém případě pro banku představuje mnohem menší riziko, neboť v případě nedodržení podmínek ze strany dlužníka, může dojít k okamžitému prodeji zastavené nemovitosti.
Americká hypotéka je na tom z hlediska úrokové sazby přeci jenom trochu hůře. V současné době se úrok pohybuje kolem 3%, což ani zdaleka není tolik jako u spotřebitelských úvěrů. Je ale potřeba poznamenat, že hypotéka je úvěr mnohdy i na několik desítek let a i nepatrná odchylka v úrokové sazbě může dlužníka stát mnoho peněz navíc. Na hypoteční úvěry už nyní nenarazíte pouze v bance, ale v nabídce je má i řada nebankovních společností. Slyšeli jste už o americké hypotéce bez registru? Pokud v bance žadatel neuspěje, nebankovní společnosti ho přivítají s otevřenou náručí.