Kdo se rozhodne podnikat a neohrozit tím svůj osobní život, zvažuje podnikání pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným. Takovou společnost můžete koupit, převzít, po někom, kdo už podnikání třeba vzdává a končí s ním. Také si můžete společnost založit sám, nebo si ji nechat založit. A pak je tu také možnost, si společnost s ručením omezeným koupit, jako hotovou, takzvaně ready made společnost.
První z možností, tedy koupení fungující společnosti je zároveň ta nejrizikovější. Byť byste měl pocit, že prodeje dokonale znáte, nikdy si nemůžete být jistý, že časem nevyleze nějaký kostlivec ze skříně. A ten kostlivec může mít podobu utajeného úvěru, případně nesplacené pohledávky, ke které se po čase někdo začne vehementně hlásit. Společnost je právnickou osobou. Nikdo nebude brát ohledy na změnu majitele. Prostě podnikající, je to sročko, nový společník či jednatel s tím nic nemůže. Ani soudní pře pro vás v tomto případě nebude úspěšná.
Druhá možnost je založení společnosti vlastními silami. To ze všeho nejdřív znamená, seznámit se, se současnou legislativou a všemi podmínkami zakládání s. r. o… A pak musíte podstoupit všechny procedurální úkony. Tedy svolat valnou hromadu, vytvořit z ní zápis. Opakovaně navštívit notáře, živnostenský úřad, finanční úřad, Obchodní soud. V případě, že se dopustíte nějaké chyby, například budete požadovat název společnosti, který je zaměnitelný s již fungující společností, budete muset některé kroky opakovat.
Když si společnost necháte založit na klíč, někdo vše oběhá za vás. Ale vy si za to ale zaplatíte.
Nejschůdnějším řešením je, najít si někoho, kdo má prodej společností v popisu práce. Zpravidla si budete moci vybrat z několika desítek společností podle názvu, základního kapitálu, případně i podle toho, jestli má firma nějakou historii nebo ne.
Nákup společnosti není nijak závratnou investicí, a i když vyjde o trochu dráž, než zakládání vlastními silami, úspora času i starostí za to určitě stojí.