V Českém Švýcarsku se nachází mnoho míst, která rozhodně stojí za vidění. A Pravčickou bránou to každopádně nekončí. Pravčická brána je jedna z největších přirozených bran na našem kontinentu. Avšak v národním parku českého Švýcarska je toho k vidění mnohem více. Jedněmi z lákadel národního parku jsou zdejší pískovcové útvary, které se zde vyskytují jako:
ü skalní věže
ü skalní brány
ü skalnaté stěny
ü skalní hrádky
Jsou to místa, která táhnou množství turistů od Děčínska až po Hřensko, Brtníky a Chřibskou. Jako první můžeme zmínit právě Pravčickou bránu se zámečkem Sokolí hnízdo. Jedná se o národní přírodní památku, a to největší přirozenou skalní bránu na evropském kontinentu. Pravčická brána je naprosto uchvacující svými rozměry. K tomuto skalnímu útvaru neodmyslitelně patří takzvaný výletní zámeček, který nese jméno Sokolí hnízdo. Zámeček pochází již z roku 1881. Byl vybudován na místě, kde původně stála dřevěná chatrč. Ta měla svého času sloužit jako výčep. Původně byl výletní zámeček určen pro hosty, které zde ubytovával zdejší rod. V současné době se v zámečku nachází galerie a restaurace.
Loďkou v soutěsce
Z dalších přírodních skvostů je rovněž soutěska Tichá a Divoká soutěska. Právě v nich se můžete projet tradičně na pramici po řece Kamenici. V minulých dobách zde byla řeka velice divoká. Zdejší kníže Edmund Clary-Aldringen zde však později v devatenáctém století nechal vybudovat jezy, splavy, odpočívadla a také množství stezek. Pokud se tedy chcete vypravit na projížďku na pramici, je možné vyrazit pěší túrou z Hřenska. Půjdete-li proti proudu řeky, dojdete k soutěskám Tichá a Divoká již po dvou kilometrech chůze.
Dolský mlýn
Poblíž obce Jetřichovice, která se nachází nedaleko Vysoké Lípy, je možné spatřit ruiny mlýna. A ne ledasjaké. Mlýn stojí ve zdejší nádherné přírodě, v lese a u řeky Kamenice. První zmínky o tomto mlýnu se dochovaly již z počátku šestnáctého století.