Podobnost se sádrokartonem čistě náhodná?
Mnozí pamětníci si dobře vybaví dobu, kdy se v hobby marketech začal objevovat sádrokarton. Byla to velmi odvážná stavební technologie, a přesto se ujala v povědomí veřejnosti natolik, že se dnes stěží najde někdo, kdo by ji neznal. Když se nad tím zamyslíte do hloubky, jde o pouhý recyklovaný, někdy druhořadý papír s vnitřní sádrovou vrstvou, takže relativně velmi křehké řešení, na první pohled nepředstavitelné pro výstavbu bytového jádra.
Práce se sádrokartonem je nesmírně zábavná a snadná a ihned vidíte výsledek. V krátké době máte k dispozici podhled či příčku, rovnou nebo zkosenou, a to za přijatelnou cenu.
Příměr se sádrokartonovými konstrukcemi jsme tu zvolili záměrně vzhledem k další stavební technologii, jejíž tvůrci se (možná) inspirovali právě první polovinou 90. let minulého století, kdy expanze sádrokartonu započala. Máme tentokrát na mysli betonové ploty montáž Montáž MPC.
Rychlost výstavby – ta je jedním z hlavních důvodů, proč se tak často volí jako vhodná varianta oplocení. Stačí vyhloubit otvory pro svislé sloupky, zabetonovat je a mezi ně pak do drážek zasouvat tenké panely. Tak trochu připomínají sádrokartonové desky, i když nejsou obvykle hladké, ale vyzdobené okrasným reliéfem. I přesto, že jsou silné jen 4 cm, tvoří spolu se sloupky robustní konstrukci, která odolává povětrnostním vlivům, zvláště pak větru, dešti, sněhu a mrazu. Na rozdíl od mokrého zdění (např. cihlami) je plot z betonových prefabrikátů sestavený mnohem rychleji a levněji.
Životnost a údržba – složení materiálu je navrhováno tak, aby zůstal v původním stavu desítky let i bez nutnosti broušení, lakování, natírání či penetrování. Oplocení nebude vyžadovat váš čas, snad jen tehdy, bude-li nutné zbavit povrch nánosů prachu či obrůstajících lišejníků a mechů.