Pokud se chcete vyhnout bílém cukru, je to jenom dobře, protože bílý cukr z cukrové řepy se nazývá také „bílý jed“. Pro tělo nemá tento cukr žádný přínos, je pouze rychlým zdrojem energie a lidské tělo si na něm buduje závislost. Pokud se tedy snažíte tento cukr ve stravě omezit, děláte něco pro své zdraví. Nechcete se ale sladkých věcí vzdát?
Bílý cukr lze nahradit spoustou alternativ. První takovou alternativou jsou přírodní cukry jako med, sušené ovoce, melasa nebo třtinový nerafinovaný cukr. Třtinový cukr musí být ale opravdu nerafinovaný, jinak obsahuje sacharózu stejně jako cukr bílý. Dále se dá nahradit kokosovým cukrem, který se zpracovává z nektaru palem a je v něm spousta výživných látek. Dalšími variantami slazení jsou různé sirupy, například rýžový, javorový, agávový, čekankový nebo různé ovocné sirupy.
Rýžový sirup je velmi jemný, hodí se na doslazování čajů, ovesných kaší nebo jogurtů. Jelikož nemění chuť jídla, lze s ním sladit i při vaření a pečení. Naproti tomu javorový sirup má svou typickou chuť, která je velmi silná. Je výborný například s palačinkami a hodí se na pečení. Sirup z agáve je opravdu sladký, takže ho na doslazení stačí opravdu málo, není tak vhodný jako přechozí dva sirupy. Čekankový sirup se používá spíše jako med. Pozor ale na nadýmání při nadměrné konzumaci. Všechny tyhle sirupy jsou vhodné spíše na doslazování.
Neradi pijete neochucenou vodu? Výborné jsou ovocné sirupy bez cukru, jelikož některé druhy ovoce jsou sladké sami o sobě. Dnes narazíte v kamenných obchodech i na internetu na spoustu těchhle sirupů, jelikož se dostávají čím dál více do popředí a ačkoliv vás může jejich cena odradit, jejich chuť a kvalita, za koupi opravdu stojí. Na výběr je opravdu z velké a rozmanité nabídky příchutí. Většina sirupů je navíc bio a kromě klasické vody se sirupem se z nich dají vytvořit i výborné limonády.