Vlhké zdivo nevznikne samo od sebe, vždy je vhodné posouzení odborníka. Ten najde příčinu a poradí s vhodným řešením. Elektroosmóza, injektáž, podřezání zdiva, sanační omítka, je to mnoho způsobů v dlouhé řadě. Správná diagnostika je klíč k úspěšnému řešení.
Bydlím na vesnici v rodinném domku, který jsme před cca 30 lety koupili. Po nastěhování byly provedeny opravy omítek, upravena elektroinstalace, vyměněna okna a začalo se bydlet.
Po několika letech se v kuchyni objevila pod oknem opadaná omítka, způsobená vzlínající vlhkostí. Takže svépomocí otlouct, nahodit sanační omítku, vymalovat. A dodnes je omítka bez problémů.
Před 2 roky se začala v sousedním pokoji objevovat u podlahy opadaná malba, tedy opět vlhkost. Použijeme stejnou metodu, a protože jsme laici a vše jsme si museli pracně zjišťovat, zkusím popsat naše zkušenosti a naše řešení. Protože to naše funguje i když nejsme zedníci.
Příprava
Vlhkou omítku, takovou která opadává nebo se už z ní loupe barva, otlouct zednickým kladívkem až na cihlu. Omítku odstranit alespoň 30 cm nad viditelná místa projevu vlhkosti. Výrobci omítek dokonce doporučují až do výše 1 metr. Oklepanou omítku ihned vynést z budovy, jelikož obsahuje plíseň. Pak vyškrábat dle možností spáry mezi cihlami, a nakonec ocelovým kartáčem vše dočistit. Odhalené kabely přichytit sádrou. Uklidit, zamést, zeď nastříkat Savem proti plísni a nechat 2-3 dny vyschnout.
Hrubá omítka
Nejprve jsme ručním rozprašovačem postříkali zeď tak, aby se smyl prach. A počkali až se voda vpije, nesmí se na cihlách lesknout její krůpěje. Jako sanační omítku jsme zvolili sanační omítku Weber.san Super. Naředili ji jako špric, malířskou štětkou nastříkali na zeď a dodrželi pauzu 24 hodin, Druhou vrstvu pak naředit podle návodu a nahodit. Minimální vrstva je 25mm. Osvědčilo se nám postupovat pomalu, nahazovat po malých troškách, omítka nám lépe držela. Na závěr omítku jen strhnout latí, nestlačovat, nehladit, nefilcovat.
Jemná omítka
Výrobou sanačních omítek se zabývá řada firem, každá má svou doporučenou skladbu vrstev. Sanační omítka je celý systém, který na sebe navazuje, proto je vhodné brát jednotlivé komponenty od stejné značky. Pro realizaci jemné omítky tedy byl zvolen materiál Weber.san 600. Ta byla nanesena po 5 dnech od dokončení předchozí vrstvy a následně zahlazena gumovým hladítkem. Tato vrstva je už podkladem pro finální aplikaci barvy.
Konečný nátěr
Nátěrová barva svým složením musí také odpovídat celé koncepci sanačního systému. Nevhodný nepropustný nátěr úplně zhatí veškeré úsilí, uzavře póry omítky a ta přestane vlhkost odvádět do ovzduší. Klasické nátěry Remal nebo Primalex splní náš požadavek co do prodyšnosti, zeď bude dýchat. Tuto variantu jsme volili i my a dosud bez problémů. Výrobcem doporučené konečné nátěry jsou však minerální, silikátové nebo silikonové, konkrétně výrobek Kerasil. Ten chemicky reaguje s omítkou a barva se tak stane její součástí. Nátěrem je proces sanace ukončen.